Czym są podesty ruchome i jak działają?

Kolejny wpis poświęcimy urządzeniom, które zwą się podestami ruchomymi. Są to maszyny, które pomagają podczas pracy w dużych magazynach, ale używa się ich także w magazynach mniejszych, choćby tych przysklepowych. Podnośniki podestowe pomagają dostawać się na wysokie kondygnacje półek i raków magazynowych, dzięki nim możliwa jest komfortowa praca na wysokości, a także przenoszenie dużych i ciężkich towarów. Trzeba tutaj jasno powiedzieć, że podesty ruchome wsławiły się przede wszystkim jako urządzenia o niewielkim stopniu awaryjności, zdolne jednak do bardzo odpowiedzialnych zadań. Można za ich pomocą przenosić zarówno ciężkie towary z obecnością pracownika na górze, jak i można przenosić je samodzielnie. Podest ruchomy działa nie tylko w kierunku góra-dół. Podstawa posiada koła, która umożliwia transport urządzenia na niewielkie odległości, a więc maszyna spełnia również definicję urządzenia transportu bliskiego. Podesty ruchome spotkamy praktycznie w każdym magazynie oraz w większości sklepów na zapleczach.

Sprawdzimy teraz czy trudno jest sterować i kontrolować działanie podestu ruchomego, a przede wszystkim czy trzeba mieć na niego uprawnienia. Otóż szkolenia na obsługę takich urządzeń prowadzi się najczęściej wewnątrz danego przedsiębiorstwa, firmy, sklepu i tak dalej. Nie jest wymagane zdawanie egzaminów zewnętrznych. Trzeba jednak mieć też uprawnienia do pracy na wysokości powyżej jednego metra, aby móc w pełni obsłużyć maszynę. Podesty ruchome kontrolować można zarówno z dołu jak i z góry. Gdy na podest zostanie załadowany towar i nie znajduje się tam pracownik, wszystko kontroluje się z dolnego panelu sterowania. Można podnosić i opuszczać platformę, oraz przemieszczać całą maszynę na przestrzeni roboczej magazynu. Załadunek i odbiór towaru z podestu może być realizowany ręcznie albo za pośrednictwem wózka widłowego. Natomiast gdy na górze znajduje się człowiek, może on kontrolować podnoszenie i opuszczanie podestu, a w urządzeniach niektórych firm również przemieszczać całe urządzenia na kołach, jednak czasami może to być nieco niebezpieczne, dlatego nie każdy producent zdecydował się na implementację tego rozwiązania.

Podsumowując, podesty ruchome są bardzo potrzebnymi urządzeniami w magazynach i na zapleczach sklepów. Czasami możemy je spotkać także wewnątrz przestrzeni handlowej sklepu, głównie w marketach budowlanych i tym podobnych. Zajmują niewiele miejsca, natomiast są bardzo funkcjonalne. Dzięki szerokiej podstawie są stabilne, można je przemieszczać nawet wtedy, gdy na platformie załadowany jest ciężki towar. Potrafią podnosić się na wysokość nawet kilku metrów i wytrzymują załadunek nawet do kilku ton towaru. Za ich pomocą można bez kłopotów obsługiwać magazyn, wkładać towar na wysokie półki sklepowe i tak dalej. Czasami wykorzystuje się je także do innych prac, na przykład na placu firmowym można za ich pomocą dostać się do wysoko podwieszonych instalacji, a nawet przyciąć gałęzie drzew. Jak widać podesty ruchome mają mnóstwo zastosowań, wiele funkcji, a przede wszystkim są urządzeniami bardzo bezpiecznymi.

Czytaj więcej o podestach ruchomych na:
http://jlg.pl/firma