Do czego wykorzystuje się skrzynki elektryczne?

Instalacje elektryczne to poważna sprawa, którą powinni zajmować się tylko wykwalifikowani elektrycy. Wynika to z tego faktu, że już napięcie panujące w naszej sieci czyli 230V może zabić człowieka z łatwością. Dlatego też wszystkie punkty połączeniowe, gdzie spotykają się przewody pod napięciem, muszą posiadać odpowiednie osłony, które chronią przed dotykiem osób postronnych. Oprócz tego pełnią też funkcję estetyczną, ale to można powiedzieć ich drugorzędne zadanie.

Tak więc wiemy już, że konieczność ochrony miejsc gdzie spotykają się przewody pod napięciem wymaga ochrony. Jak taką ochronę można zrealizować? Kiedyś stosowano takie zasady, że na przykład miejsce gdzie znajdowały się główne bezpieczniki od budynku znajdowało się we wmurowanej w ścianę metalowej skrzynce, która była umieszczona na dużej wysokości. Wszystko po to, by przypadkowe osoby nie mogły do niej łatwo zajrzeć. Skrzynka taka dodatkowo była zamykana na kłódkę, a często również plombowana przez zakład energetyczny. Skrzynki elektryczne (http://www.elbig.com.pl/pages/skrzynki-elektryczne.php) w domu również przybierały formę wmurowanych w ścianę metalowych prostopadłościanów, jednak tutaj dbano by żadne gołe przewody nie były w zasięgu ręki, ponieważ do tych skrzynek lokatorzy z zasady mieli dostęp. Mimo wszystko takie podejście nie było do końca przemyślane, ponieważ mimo wszystko dochodziło do porażeń prądem w czasie wymiany przepalonych bezpieczników czy sprzątania w takich miejscach.

Aby zapobiec nowym porażeniom i dać mieszkańcom większy komfort manipulacji przy zabezpieczeniach, zaczęto stosować skrzynki elektryczne plastikowe. Najczęściej są one białe i montowane już nie w murze, ale na zewnętrznej stronie. Możliwe jest oczywiście wykonane skrzynki wmurowanej, ale nie jest to zalecana praktyka. Skrzynkę główną, gdzie znajdują się zabezpieczenia przedlicznikowe dla całego domu, wykonuje się dziś w granicy działki, tak by dostęp do niej możliwy był z zewnątrz. Jeśli w skrzynce jest licznik, główne drzwiczki posiadają wbudowaną mniejszą połówkę, od której klucz ma właściciel nieruchomości. Przez mniejsze drzwiczki można podejrzeć stan licznik, sprawdzić aktualne zużycie prądu, a także włączyć zabezpieczenia, które wybiły na przykład wskutek zwarcia. Jeśli energetyka chce wykonać jakieś prace przy liczniku, na przykład wymienić go na nowy, otwiera duże drzwi, które dają dostęp do całego wnętrza. Jest to bardzo dobre rozwiązanie. Skrzynki stosowane w domu jako rozdzielnice mają natomiast różne formy, najczęściej są tak wykonane by łatwo mogły wkomponować się w otoczenie i nie rzucały się zbytnio w oczy.

Polecamy: http://www.zory.org.pl/co-to-jest-zlacze-kablowe/