Jak działa skup samochodów za gotówkę?

Skupy samochodów używanych są coraz bardziej popularne. Ich działanie opiera się na kupowaniu samochodów w cenie mniejszej niż cena rynkowa, a potem odsprzedaży ich z zyskiem lub też zezłomowaniu pojazdu, który do użytku już nie będzie się nadawał. Odsprzedaż samochodu do takiego skupu bardzo opłaca się osobom, które szybko potrzebują uzyskać pieniądze ze sprzedaży auta i nie mogą czekać na lepszą ofertę.

Jak to działa?

Przede wszystkim skup samochodów za gotówkę działa non stop. Można w każdej chwili zadzwonić do skupu i umówić na spotkanie w skupie albo nawet we własnym domu, ponieważ część firm dojeżdża, aby sprawdzić samochód na własne oczy i od razu zabrać go na lawecie. Oferty wystawiane przez skup to średnio 65-75% wartości rynkowej samochodu, ale niektóre z nich oferują nawet 90% wartości rynkowej samochodu. Skupowane są praktycznie wszystkie auta, ale największy popyt mają samochody luksusowe czy zabytkowe, albo po prostu popularne modele do codziennej jazdy uznawana za bezawaryjne.

Jak wybrać dobry skup aut?

Chcąc sprzedać szybko samochód warto sprawdzić lokalne ogłoszenia, ponieważ tam na pewno pojawi się nie jeden skup samochodów za gotówkę. Można też skorzystać z internetowej wyszukiwarki podając od razu konkretne miasto, ponieważ większość takich firm działa lokalnie, chociaż zdarzają się też firmy z zasięgiem ogólnopolskim. Jednakże lista wyników będzie bardzo długa, dlatego warto najpierw sprawdzić te polecane przez wyszukiwarkę, czyli widniejące na pierwszej stronie wyników. Dobrze jest, jeśli firma ma na swojej stronie internetowej wypisane zasady skupu oraz warunki. Na przykładowy cennik nie ma jednak co liczyć, ponieważ większość cen ustalana jest indywidualnie. Ponadto duże firmy zatrudniają swoich rzeczoznawców, którzy oceniają wartość samochodu oraz proponują stawkę za niego na podstawie aktualnej ceny rynkowej.

Czy sprzedaż samochodu w skupie się opłaca?

Niestety skup nigdy nie zaproponuje 100% wartości rynkowej samochodu osobie go sprzedającej, ale z drugiej strony nawet wystawiając samochód samodzielnie na sprzedaż nie ma co na to liczyć, ponieważ każdy potencjalny klient będzie chciał negocjować obniżkę ceny. Ponadto samodzielna sprzedaż samochodu jest trudna i czasochłonna. Trzeba zrobić odpowiednie zdjęcia, napisać treść ogłoszenia i je wystawić, co jest także odpłatne. Natomiast skup od razu przysyła swojego pracownika na oględziny i decyduje tak szybko jak może czy samochód odkupić. Czasem jest to kwestia godziny. A zatem jeśli komuś zależy na szybkiej sprzedaży samochodu o wiele bardziej opłaca się współpraca ze skupem.