Jak zadbać o zlewozmywak granitowy

Granit to kamień piękny, twardy i wytrzymały. Produkty dla domu z niego wykonane zdobią i są zakupem na długie lata. Zlewy z granitu stały się bardzo modne zarówno z powodów estetycznych, jak i praktycznych. Chcąc, by zawsze zdobiły kuchnię, trzeba się o nie odpowiednio zatroszczyć. Potrzebne są im częste czyszczenie oraz wykonana raz w tygodniu impregnacja. Uważać trzeba na zaplamienia.

Ze zlewu korzysta się bardzo często. Nie jest więc możliwe, by za każdym razem dokładnie go przemyć. Warto jednak to zrobić chociaż raz dziennie. Umyć zlewozmywaki granitowe warto także po każdej większej pracy. Konieczne jest to np. po umyciu naczyń, kiedy wylewało się do niego różne płyny czy pojawiały się w nim drobinki jedzenia. Trzeba go przemyć płynem do mycia, opłukać wodą i wytrzeć papierowym ręcznikiem. To wycieranie służy temu, by nie pojawiły się osady z wapnia. Impregnację wykonuje się rzadziej. Optymalnie byłoby robić to raz w tygodniu. Częściej nie ma potrzeby. Są specjalne preparaty służące do tego, by impregnować zlewozmywaki granitowe. Jeśli nie ma się czegoś takiego albo ma być bardziej ekologicznie, można użyć oleju jadalnego np. rzepakowego. Chodzi o ten sam, który używa się do smażenia oraz do sałatek. Impregnacja sprawia, że zlew granitowy zyskuje większą odporność na zaplamienia. Zyskuje na tym także jego wygląd.

Plamy na zlewach z tego tworzywa są problemem. Zabarwienia mogą wniknąć głębiej w kamień, wtedy są trudniejsze do usunięcia. Jeśli już wyleje się do zlewu wino czy herbatę, to od razu trzeba go umyć. Nie może pozostać żaden ślad po nich. Jeśli doszło do przebarwień, można użyć octu. Ocet pomoże także oczyścić zlewozmywaki granitowe z osadów pozostałych po wodzie. Trzeba je przetrzeć ściereczką nasączoną wodą z octem. Plamy należy pozostawić w kontakcie z nim na dłuższy czas. Można pozostawić w komorze wodę z octem albo przyłożyć na plamę tkaninę nim nasączoną.

W dbaniu o zlew ważna jest dokładność. Jeśli się go myje, to trzeba dokładnie przetrzeć ścianki. Nie można zapominać o sitku. Konieczna jest także delikatność. Choć granit to twardy kamień, to nie oznacza, że można czyścić go ostrymi przedmiotami. Zlewozmywaki granitowe czyści się miękkimi ściereczkami albo gąbką. Druciak i szorstkie tkaniny nie są zalecane. Unikać także trzeba mocnych detergentów. Mogłyby one uszkodzić powierzchnię z granitu. Do mycia zlewu wystarczy zwykły płyn do naczyń. Jeśli stosuje się inne środki np. do impregnacji, to muszą być to te, które przeznaczone są do granitowych powierzchni.