Przekazanie gospodarstwa rolnego u notariusza

Posiadanie własnego gospodarstwa rolnego to powód do dumy dla wielu osób, ale czasami zdarzają się w życiu takie sytuacje, kiedy gospodarstwa trzeba się pozbyć, bo danej osobie potrzebne są po prostu pieniądze. Śmiało można stwierdzić fakt, że takie posunięcia na terenie Polski mają miejsce, ponieważ zapotrzebowanie na gospodarstwa rolne stale rośnie. Oczywiście osoba chcąca sprzedać swoje gospodarstwo musi to zrobić zgodnie z prawem, a więc co za tym idzie należy sporządzić wtedy odpowiednią umowę. Nie można tego zrobić samodzielnie, jeśli chce mieć się stuprocentową pewność tego, że pieniądze trafią na nasze konto bankowe. Warto zainwestować w notariusza, z czym nie powinno mieć się większych problemów, gdyż dostęp do takich specjalistów jest w dzisiejszych czasach niezwykle szeroki. Dzięki usługom notarialnym cały proces przekazania gospodarstwa rolnego innej osobie zostanie przeprowadzony prawidłowo i zgodnie z prawem, a to jest w tym wszystkim najważniejsze.

Potwierdzenie ważności dokumentów u notariusza.

Odpowiednia umowa

Kluczem do sukcesu w tej sytuacji jest niewątpliwie sporządzenie właściwej umowy sprzedaży gospodarstwa rolnego. Niektórzy jednak decydują się na przekazanie gospodarstwa członkowi swojej rodziny, do czego również mają pełne prawo, gdyż należy ono do nich i mogą zrobić z nim praktycznie wszystko to co chcą. Notariusz w Katowicach ( http://notariusz-giemza.pl ) w szybkim tempie zajmie się sporządzeniem potrzebnej umowy, więc nie trzeba się o to zbytnio obawiać. Na całe szczęście nie trwa to zbyt długo, więc zainteresowani nie powinni się takimi usługami rozczarować, a dzięki temu zapewnić można sobie przede wszystkim pełen spokój, bo:

– przekazanie zostanie przeprowadzone zgodnie z prawem,

– pieniądze na pewno trafią na konto sprzedawcy,

– każda ze stron będzie miała dowód zawarcia transakcji na własność.

Widać wyraźnie, że zdecydowanie się na taki krok niesie za sobą wiele pozytywów, więc warto znaleźć odpowiedniego dla siebie notariusza, a potem można przystąpić do działania.

Ustalenie ceny

Sprzedając gospodarstwo rolne trzeba skupić się przede wszystkim na ustaleniu jego ceny, co nie zawsze jest prostym w realizacji procesem. Przyda się więc tutaj zainteresowanym pomoc rzeczoznawcy, który posiada spore doświadczenie w tym zakresie. Dzięki temu gospodarstwo rolne zostanie odpowiednio wycenione i będzie można żądać za nie odpowiedniej kwoty pieniędzy, zgodnej z jego równowartością. Takich cen nie można przypadkiem zbytnio zawyżać, ponieważ wtedy istnieje prawdopodobieństwo tego, że nie znajdzie się klienta na proponowane gospodarstwo rolne.